• Agenda
  • Vacatures
  • Adverteren
  • Partners
  • Over ons
  • Nieuwsbrief
Contact
MTIntegraal- platform medische technologie
  • Innovatie
  • Hoe werkt het?
  • Organisatie
  • Wet- Regelgeving
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • Innovatie
  • Hoe werkt het?
  • Organisatie
  • Wet- Regelgeving
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
MTIntegraal
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
Home Edities 2019 2019-02

Gentherapie en LED-implantaat tegen atriumfibrilleren

Redactie MT IntegraaldoorRedactie MT Integraal
3 maart 2019
Leestijd: 2 minuten
A A

Onderzoekers van LUMC en TU Delft hebben een manier gevonden om een op hol geslagen hart, automatisch en direct te resetten met een geïmplanteerd LED-lampje. In het wetenschappelijke tijdschrift Science Translational Medicine beschrijven ze hoe hun bio-elektronische defibrillator werkt in het laboratorium. Het kan de eerste stap zijn naar een pijnvrije behandeling voor patiënten met boezemfibrilleren (atriumfibrilleren).

Eerste resultaten

Het systeem dat de onderzoeksgroep ontwikkelde, detecteert de ritmestoornis in de boezem van een rattenhart en stuurt vervolgens een signaal naar een LED-lampje aangebracht in de buurt van het hart. “De lichtflits van dit lampje zorgt vervolgens dat het hart zélf een elektrisch stroompje opwekt om de ritmestoornis te stoppen. Dit is mogelijk gemaakt door bepaalde lichtgevoelige eiwitten met gentherapie in het hart aan te brengen. Het hart komt hierdoor direct en automatisch weer in het goede ritme”, zegt onderzoeksleider Daniël Pijnappels van de afdeling Hartziekten van het LUMC. 

Pijn bij cardioversie

Dit is volgens de onderzoekers een mogelijk grote verbetering ten opzichte van de huidige wijze waarop boezemfibrilleren direct kan worden gestopt. Boezemfibrilleren is de meeste voorkomende hartritmestoornis. De huidige behandeling, ook wel cardioversie genoemd, is gebaseerd op het toedienen van een elektrische schok die, vanwege de pijn, onder narcose in het ziekenhuis moet plaatsvinden. Voor veel patiënten is dit de enige behandeling om boezemfibrilleren direct te stoppen, omdat medicijnen of een operatie niet succesvol zijn.  

Pijnappels: “De bio-elektronische defibrillator kan boezemfibrilleren stoppen zonder een elektrische schok. Op die manier kan het hart op elk moment en volledig automatisch worden gereset. We verwachten dat deze behandeling van boezemfibrilleren zowel de kwaliteit van leven als de prognose van de patiënt zou kunnen verbeteren.” De onderzoekers benadrukken dat er nog veel onderzoek nodig is voordat hier een behandeling uit voortkomt die geschikt is voor patiënten. Echter, dat de mogelijkheid kan bestaan is volgens de onderzoekers nu aangetoond. 

Volledige publicatie is hier te vinden.

Onderwerp: Defibrillatie
Delen33
Vorig artikel

RFID op operatie instrumentarium

Volgend artikel

Impact van de MDR op onderhoud medische apparatuur

Redactie MT Integraal

Redactie MT Integraal

Redactie MT Integraal

Gerelateerd Artikelen

Hoe werkt het? AICD
2024-01

Hoe werkt het? AICD

14 februari 2024
AED’s, hoe gaat het ermee?
2012-04

AED’s, hoe gaat het ermee?

3 september 2012

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Nieuwsbrief

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Onderwerpen

3D ontwerp 3D printen AI AR Audiologie Beeldvorming Behandeling Beheer Beheer en Onderhoud Bewaking BioTech Defibrillatie Diagnose Duurzaam Echografie Hoe werkt het Imaging Implantaten Innovatie Klinische ondersteuning Kwaliteitssysteem MDR Medische alarmering Meten aan de Mens Monitoring MR MRI Normen Onderhoud Onderzoek Ontwikkeling Opleiding Patientveiligheid Radiotherapie Research Revalidatie Richtlijnen Risicomanagement Robotica Thuismonitoring Thuiszorgtechnologie Training VR Wetten whitepaper
MTIntegraal

Medische Technologie (MT) Integraal is een online platform over medische technologie in de gezondheidszorg.

Volg ons

  • Algemene voorwaarden
  • Privacybeleid
  • Cookiebeleid
  • Colofon
  • Medische Technologie
  • Contact
  • Webmail

© 2026 | MTIntegraal®

Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • HOME
  • Innovatie
  • Hoe werkt het?
  • Organisatie
  • Wet- en Regelgeving
  • Agenda
  • Vacatures
  • Over ons
  • Adverteren
  • Partners
  • Nieuwsbrief
  • Colofon
  • Contact

© 2026 | MTIntegraal®